Centrá politického, ekonomického a kultúrneho života v starovekom Grécku nazývame:
mestá
metropoly
štáty
polis
Ktoré slovo z daného Platónovho textu je nosné pre počiatky filozofovania: „Zdá sa, priateľ môj, že Teodoros celkom správne posudzoval tvoju prirodzenosť. Lebo práve filozofovi náleží tento stav, totiž čudovať sa, veď nie je iný dôvod filozofie než tento“?
Ktoré slovo z daného textu Descarta je nosné pre počiatky filozofovania: „I keď sme prišli na svet ako deti, a skôr ako sme začali používať svoj rozum, rozdielne sme usudzovali o zmyslových veciach, mnohé predsudky nám zabraňujú poznať pravdu. Zdá sa, že sa ich nemôžeme inak zbaviť, iba ak sa raz v živote rozhodneme pochybovať o všetkom, v čom sa objaví čo len najmenšie podozrenie neistoty“?
Ktorý z nasledujúcich textov vníma ako individuálny predpoklad filozofovania hraničné situácie?
"Utrpenie prameniace z vedomia konečnosti potvrdzuje moju existenciu. V objektívnom skúmaní nemôžem pochopiť nevyhnutnosť smrti a pominuteľnosti. ...Ak cudzia smrť pre mňa znamená existenciálny otras a nielen objektívny fakt sprevádzaný čiastkovým pohnutím mysle a záujmom, potom sa existencia v tejto transcendencii stala pre mňa prostredníctvom smrti niečím osvojeným a blízkym."
„Nezrelosť je neschopnosť používať svoj vlastný um bez usmerňovania inými. Túto nezrelosť si človek zavinil sám, ak jej príčinou nie je nedostatok umu, ale nedostatok rozhodnosti a odvahy používať ho bez usmerňovania inými. Sapere aude! Maj odvahu používať vlastný rozum!“
„I keď sme prišli na svet ako deti, a skôr ako sme začali používať svoj rozum, rozdielne sme usudzovali o zmyslových veciach, mnohé predsudky nám zabraňujú poznať pravdu. Zdá sa, že sa ich nemôžeme inak zbaviť, iba ak sa raz v živote rozhodneme pochybovať o všetkom, v čom sa objaví čo len najmenšie podozrenie neistoty“
„Tento dôvod zapôsobil na tých, ktorí sa ako prví venovali štúdiu filozofie, aby zanechali všetko ostatné a ponorili sa do bádania o najlepšom životnom stave a určite venovali týmto snahám veľa pozornosti a práce iba preto, že dúfali dosiahnuť blažený život. Ak objavili a zdokonalili pojem cnosti a ak cnosť poskytuje dostatočnú oporu pre blažený život, kto by neveril, že to bolo vynikajúce, že oni s filozofovaním začali a my sme ho iba prebrali?"
Ktorá forma vlády umožnila v Aténach nebývalý rozvoj filozofie?
monarchia
timokracia
tyrania
demokracia
Údiv považoval za nutný predpoklad filozofovania:
V ktorých mestách vznikajú prvé filozofické školy?
Atény a Sparta
Efez a Miléty
Atény a Miléty
Efez a Atény
Sparta a Efez
Miléty a Sparta
Prvé filozofické školy vznikajú na území:
Malej Ázie
Ostrovného Grécka
Balkánskeho Grécka
Itálie
Medzi individuálne predpoklady vzniku filozofie nepatrí:
Medzi spoločenské predpoklady vzniku filozofie nepatrí:
„Nezrelosť je neschopnosť používať svoj vlastný um bez usmerňovania inými. Túto nezrelosť si človek zavinil sám, ak jej príčinou nie je nedostatok umu, ale nedostatok rozhodnosti a odvahy používať ho bez usmerňovania inými. Sapere aude! Maj odvahu používať vlastný rozum!“ Čo je nosným individuálnym predpokladom vzniku filozofie podľa Kanta?