aktualizované: 04.06.2018 12:57:56 

BOJNÁK ŠTEFAN

šikanovanie

Čo je šikanovanie?

 

Šikanovaním označujeme úmysel ublížiť druhému fyzicky, alebo psychicky. Je to napríklad bitie, strkanie, vyhrážanie sa fyzickým útokom, krádeže peňazí a vecí, schovávanie a ničenie vecí, ale aj ohováranie, nadávky, či vylúčenie zo spoločnosti ostatných, teda spolčenie sa viacerých detí proti jednému.

Útočníkom môže byť jedno, alebo skupina detí. Incidenty sú opakované. Jednorázová akcia sa za šikanovanie nepovažuje. Prevaha útočníka nad obeťou. Táto prevaha môže byť skutočná, alebo zdanlivá v oblasti fyzickej sily, alebo agresivity, v osobnej sile jednotlivca alebo v početnej prevahe skupiny.

O šikanovaní hovoríme aj vtedy, ak jedno dieťa, alebo skupina detí hovorí inému dieťaťu niečo škaredé a nepríjemné, bije ho, kope, vyhráža sa mu, zamyká ho v miestnosti a podobne. Tieto incidenty sa môžu často opakovať a pre šikanované dieťa je ťažké ubrániť sa mu. Za šikanovanie môžu byť označené aj opakované posmešky, alebo hanlivé poznámky o jeho rodine. Za šikanovanie však neoznačujeme občasnú bitku, alebo hádku približne rovnako fyzicky aj psychicky vybavených súperov.

Prieskumy však preukázali, že deti vymedzujú šikanovanie širšie než ako to chápu dospelí. Preto je potrebné sa zamýšľať aj nad tým, či možno považovať za šikanovanie iróniu a sarkazmus. A či je napríklad „ robenie si žartíkov z niekoho“ doťahovanie (škádlenie), alebo šikanovanie.

Letak_pre_skoly.pdf (192 KB)
STOP_SIKANOVANIU-letak_pre_rodicov.doc (48 KB)

Pokiaľ sa chcete anonymne podeliť o svojich skúsenostiach so šikanovaním na našej škole, vyplňte prosím nasledovný dotazník:
http://www.iankety.sk/dotaznik/200853090/

Čo s tým, keď sa šikanoanie na škole objaví. Na to máme zvolenú stratégiu zvládania šikanovania
STRATEGIA_ZVLADANIA_SIKANOVANIA.doc (64 KB) 
TOPlist